MOD_DJ_EASYCONTACT_OPEN_FORM

      8

    26 września 2018 uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Puław. Podczas wyjazdu poznali historię zespołu pałacowo-parkowego należącego niegdyś do rodziny Czartoryskich. Duży wpływ na obecny kształt całego Zespołu miała księżna Izabella Czartoryska, która „stworzyła” to miejsce na wzór ogrodu w stylu angielskim. Młodzież zobaczyła m.in.: wielokrotnie przebudowywany na przełomie XVIII i XIX wieku Pałac Czartoryskich, w którym obecnie mieści się IUNG (Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa). Świątynię Sybilli, stworzoną na wzór Włoskiej Świątyni Westy, stanowiącą pierwsze w Polsce narodowe muzeum pamiątek. Jest to niewątpliwie najpiękniejsza wizytówka Puław. Domek Grecki czyli dawną oranżerię pałacową z monumentalnym czterokolumnowym portykiem doryckim. Altanę Chińską – miejsce picia i parzenia herbaty, Pałac Marynki – wzniesiony dla najstarszej córki Czartoryskich Marii Wirtemberskiej, Schody Angielskie stanowiące malownicze połączenie parku dolnego z górnym będące jednocześnie jednym z najstarszych elementów architektonicznych w puławskim Parku oraz liczne Groty.

7   6

5   4

    Drugim punktem programu była projekcja filmu pt. „Dywizjon 303. Prawdziwa historia” w kinie Sybilla. Przedstawiono w nim historię legendarnych polskich pilotów z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki, którzy mimo niechęci dowództwa RAFu okazali się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię w 1940 roku. Dywizjon składający się polskich lotników i Czecha zestrzelił w trakcie walk ponad 120 niemieckich samolotów. Młodzież miała okazję zobaczyć prawdę historyczną, patos i bohaterstwo, podniosłą historię o zwykłych ludziach, którzy stali się legendą. Sam Winston Churchill powiedział: „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” .

1    2

3   9

     11