MOD_DJ_EASYCONTACT_OPEN_FORM

    5 września 2020 w naszej szkole odbyła się IX edycja Narodowego Czytania. Czytaliśmy romantyczny dramat Juliusz Słowackiego pt. „ Balladyna”. Jest to utwór uniwersalny i ponadczasowy, ponieważ pokazuje człowieka, który dla osiągnięcia swoich celów jest w stanie zrobić wszystko. Tytułowa bohaterka dla zdobycia władzy zabiła swoją siostrę Alinę, później również inne osoby. Autor sięgnął po popularne motywy winy, kary i pragnienia zdobycia odpowiedniej pozycji. Władza łączy się ze złem, władca prędzej czy później staje się zbrodniarzem. Zbrodnia zawsze zostaje ukarana, często przez siły nadprzyrodzone działające w imieniu Boga. Natura jest świadkiem wydarzeń i ludzkich poczynań.

Narodowe Czytanie 2020Pokaż galerie

Juliusz Słowacki wykorzystał w swoim utworze wątki baśniowe. Wyraźny jest tu podział bohaterów na dobrych i złych. Duże znaczenie mają czary – rolę wróżki odgrywa Goplana. Typowy jest motyw rywalizacji sióstr – dobrej i złej. Słowacki wykorzystuje wątki  baśniowe w oryginalny sposób: motywy zostają odwrócone: zło zwycięża dobro, dobra siostra ginie z ręki złej, czary nie pomagają bohaterom ale utrudniają im życie. Obok baśniowych pojawiają się motywy legendarne. Najważniejszy z nich to korona Popielów – symbol władzy legendarnego króla Popiela III pozostającego na wygnaniu.

Jest to więc utwór uniwersalny i ponadczasowy. Bardzo często przedstawione motywy  pojawiały się w dramatach Williama Szekspira, ale również w dziełach polskich poetów, np. w II cz. Dziadów Adama Mickiewicza.

 Spotkanie z „Balladyną” Juliusza Słowackiego przygotowały i poprowadziły: pani Barbara Tarkowska, pani Monika Witkowska i pani Alicja Majewska – Koza.