ZajęciaTerenowe 039   

     W dniach 9-11 maja 2019 r uczestnicy zajęć Przyroda ożywiona i nieożywiona z projektu Umiem więcej brali udział  w wyjazdowych zajęciach terenowych w Krakowie i Zakopanem. Badali środowisko przyrodnicze Parku Jordanowskiego i Lasu Wolskiego. Charakteryzowali oznaki smogu w Krakowie. W piątek i sobotę przemierzali szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przed wejściem na szlak zapoznali się z regulaminem TPN i bezpieczeństwem w górach. Najwięcej emocji wzbudził w nich fakt, że mogą spotkać na szlaku największego drapieżnika tego obszaru czyli niedźwiedzia brunatnego. Niestety albo na szczęście nie spotkali.

teren1  teren3

teren2

teren4

     Pierwszego dnia górskiej wędrówki przecierali szlak do Doliny Kościeliskiej. W czasie drogi poznali rozmaite krajobrazy, np. rozległe polany czy wąskie przejścia między bardzo wysokimi skałami (tzw. bramy). Przez całą drogę towarzyszył im  górski potok, a wraz z nim spływające do niego strumyki, małe wodospady czy żłobione przez wodę skały. Spotykali zjawiska krasowe, czyli powstałe wskutek wymywania skał wapiennych przez wodę. Najbardziej znanym ich przejawem są jaskinie, np. Jaskinia Mroźna czy Jaskinia Mylna. Wśród innych tego rodzaju zjawisk występują tu np. wywierzyska- Lodowe Źródło i ponory. Drugi dzień górskich zmagań to Tatry Reglowe: Dolina Białego Potoku – Sarnia Skała - Wodospad Siklawica – Dolina Strążyska. Wygodna szlak prowadzi wąskim dnem dolinki wzdłuż potoku, który przekracza się drewnianymi mostkami. Ścieżką Nad Reglami uczniowie weszli na Czerwoną Przełęcz, a odnogą czarnego szlaku zdobyli szczyt Sarniej Skały (1377 m n.p.m.). Pogoda sprzyjała, zaświeciło słońce, widoczność była bardzo dobra i uczestnicy wyprawy mogli podziwiać Kominiarski Wierch, Krokiew, Kopę Magury, Żółtą Turnię i Granaty. Na północ bardzo szeroki widok na całą dolinę Zakopanego i Gubałówkę. W kierunku południowym ukazały się potężne ściany Giewontu opadające w kierunku Doliny Strążyskiej. Kolejnym punktem na  szlaku był Wodospad Siklawica. Doliną Strążyską wyprawa wróciła do Zakopanego.

teren5  teren6

teren7  niedzwiedz