MOD_DJ_EASYCONTACT_OPEN_FORM

DSC00071„Mowa ojczysta; to nie wybrane i dobrane dla dziecka przepisy i morały, a powietrze, którym dusza jego oddycha na równi ze zbiorową duszą całego narodu”.

                                                                                                 Janusz  Korczak

    DSC00058  DSC00009

 

DSC00020  DSC00026

       Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został on ustanowiony w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Chciano również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących. Na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Niektórzy naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków. Najbardziej popularne języki to: chiński, angielski, hiszpański, hindi, arabski. Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego . W tym roku ten dzień przypadł w ferie zimowe, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go 27 lutego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. W ramach tego przedsięwzięcia dziewczęta z 3bg ((Iza, Klaudia, Monika, Paulina) przygotowały ciekawe pytania i niełatwe do wypowiedzenia łamańce językowe. Największą wiedzą polonistyczną wykazały się: 1 miejsce-Tina Blicharz 7SP,2 miejsce- Julia Kruk-8SP, 3 miejsce-Julia Sumorek 3bg.Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

DSC00034  DSC00040

DSC00003

DSC09998    DSC00066