„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego- hańbą oczywistą.”

  1. F. K. Dmochowski

 DSC03313

            24 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Różnorodność językowa stoi obecnie w obliczu prawdziwego zagrożenia - niemal połowa z 6 tysięcy języków świata może zaniknąć w ciągu dwóch, trzech pokoleń. Sprzyjają temu komunikatory, emotikony, krótkie sms-y.

    DSC03326   DSC03334   DSC03365

W ramach tego dnia uczennice klasy 3a gimnazjum (Aleksandra i Iwona ) przygotowały ciekawe pytania oraz niełatwe do wypowiedzenia łamańce językowe - wierszyki wypełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.

DSC03404    DSC03416    DSC03419

Można było przypomnieć sobie kolejność liter w alfabecie,  jak poprawnie zapisać wyrazy pod względem ortograficznym oraz utrwalić pojęcia z teorii literatury. Nie zabrakło pytań o najczęściej popełniane błędy językowe w mowie i piśmie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał naklejkę. W zaciętej rywalizacji Mistrzami Języka Polskiego zostali: Bartosz Wrótniak-4at, Patryk Pawełczak-3at, Piotr Kozak-3 liceum, Julia Kruk-7 SP.

DSC03427     DSC03433

 

DSC03422

Serdecznie gratulujemy.

Gościmy

Odwiedza nas 270 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
1640808
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com