narodowe czytanie 2017 2

2 września 2017 roku odbyła się szósta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Polacy już po raz drugi mogli sami dokonać wyboru, jakiej lekturze ma być poświęcone. Spośród propozycji książkowych, wybrali młodopolski dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”.

 

narodowe czytanie 2017 9

 

Narodowe Czytanie w ZSA rozpoczęło się w sobotę o godzinie dziewiątej w szkolnym internacie. Najpierw pani Monika Witkowska przybliżyła młodzieży genezę utworu. Następnie pani Jadwiga Pietrzak przypomniała cechy dramatu.Potem nauczycielki języka polskiego odczytały dialog między Kliminą i Radczynią, który ukazywał różnice kulturowe między inteligencją a chłopami. Później ( Eugeniusz i Polina) przeczytali rozmowę Pana Młodego oraz Panny Młodej toczącej się podczas wesela. Również pani Barbara Tarkowska przytoczyła dialog między głównymi bohaterami. Fragmenty te ukazywały w krytycznym świetle modną wówczas chłopomanię, czyli pozorne zainteresowanie inteligencji wsią. Z postaci fantastycznych panie zaprezentowały sylwetkę Wernyhory (ukraińskiego Kozaka). Ukazał on się Gospodarzowi i wręczył mu złoty róg, który miał wezwać Polaków do powstania.Na podsumowanie młodzież uporządkowała określenia i stworzyła charakterystykę chłopów oraz inteligencji.

narodowe czytanie 2017 5

 

narodowe czytanie 2017 3   narodowe czytanie 2017 6

 

narodowe czytanie 2017 7    narodowe czytanie 2017 8

 

narodowe czytanie 2017 9   narodowe czytanie 2017 10

 

narodowe czytanie 2017 4                   narodowe czytanie 2017 1

Gościmy

Odwiedza nas 397 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
1640851
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com