100 0963 

31 maja 2016 roku podsumowano konkursy (plastyczny, fotograficzny i literacki)  ogłoszone  przez Młodzieżowy  Dom Kultury w Puławach z okazji 1050 rocznicy obchodów Chrztu Polski. W zmaganiach literackich wyróżnienie  otrzymała Dominika Lis, uczennicę klasy 1 naszego gimnazjum za opowiadanie:

„O tym, jak Dobrawa Polskę zobaczyła”

     Pewnego dnia Dobrawa stwierdziła, że nadszedł odpowiedni czas, aby spełnić swoje marzenie. Postanowiła zwiedzić sąsiedni kraj - Polskę. Pomyślała, iż pierwszym miejscem jakie zobaczy będzie Kraków.

         Po wielu trudach podróży dotarła na miejsce. Właśnie na Rynku rozbrzmiewał hejnał Mariacki, który bardzo jej się spodobał. Gdy trębacz skończył grać, wyjrzał przez okno, aby wszystkich powitać. Wówczas postanowiła się z nim spotkać i weszła na wieżę. Poprosiła go, aby opowiedział jej trochę o tym mieście. Po wielu godzinach konwersacji zaproponował jej , że oprowadzi ją po Wawelu. Była bardzo zaskoczona, lecz zgodziła się. Gdy weszli do środka, spotkali tam księcia Mieszka I. Król był bardzo zauroczony jej osobą. Dobrawa nie wiedziała, co ma powiedzieć. Nigdy nie myślała, że spędzi choć trochę czasu z władcą tego kraju. Mocarz oprowadził ją po całym królestwie , była pod ogromnym wrażeniem jego osoby i bogatego państwa . Nigdy nie widziała tak pięknego pałacu. Kiedy zbliżała się pora obiadowa podwładni zaprosili ją na poczęstunek. Kobieta była bardzo skrępowana i nie chciała robić kłopotu. Jednak władca nalegał i wreszcie się zgodziła. Po obiedzie udali się na długi spacer , ponieważ   Dobrawa chciała go lepiej poznać. Pokazał jej wiele pięknych i ciekawych miejsc w Krakowie. Dziewczyna była pod dużym zachwytem tego miasta. Gdy szła Rynkiem poznała ważnych ludzi. Następnie przywędrowali do kościoła Mariackiego. Gdy weszli do środka zobaczyła złocony obraz oraz piękny sufit. Władca opowiedział jej trochę o tym miejscu. Później wrócili do zamku, gdzie przygotowana już była kolacja. Dobrawa stwierdziła, że musi jechać w dalszą podróż. Pożegnała się z wszystkimi, podziękowała królowi za miłe towarzystwo oraz obiad. W planach miała,że teraz odwiedzi Gniezno. Podróż jednak była długa i uciążliwa. Podczas jazdy padał deszcz i zerwała się wichura. Kobieta musiała zatrzymać się u serdecznych ludzi, którzy zaproponowali jej nocleg. Dobrawa była im za to bardzo wdzięczna. Następnego dnia już pogoda dopisała , więc ruszyła w dalszą drogę. Po kilkunastu godzinach dotarła na miejsce .Zobaczyła słynną, gotycką katedrę, która wznosiła się na Wzgórzu Lecha. Następnie udała się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym ujrzała wiele pięknych eksponatów. Potem przeszła do kościoła Św. Michała Archanioła i obejrzała dwa klasztory: franciszkanów i dominikanów. Na koniec zwiedziła katedrę Gnieźnieńską. Spotkała tam wiele osób, którzy zapoznali ją z historią tego miejsca. Pożegnała się i podziękowała im za poświęcony czas. Stwierdziła ,że następnym miejscem jakie odwiedzi będzie Warszawa. Tam spotka się ze swoją chrzestną ,której już bardzo dawno nie widziała. Gdy dotarła na miejsce zobaczyła pomnik Syrenki Warszawskiej.Pomyślała, że zanim odwiedzi swoją rodzinę to jeszcze trochę pozwiedza. Najpierw odwiedziła Barbakan, a następnie chciała zobaczyć Stare Miasto. Tam porozmawiała z napotkanymi ludźmi ,którzy pokazali jej Łazienki Królewskie. Obejrzała Pałac na wyspie oraz pomnik Fryderyka Chopina. Po mile spędzonym czasie stwierdziła ,że teraz pora odwiedzić ciocię. Za chwilę była już na miejscu. Kuzynka nie mogła uwierzyć , iż dziewczyna wreszcie przyjechała. Pokazała jej swoje mieszkanie i przedstawiła resztę rodziny. Wszyscy przyjęli ją bardzo serdecznie. Dzień dobiegł końca,więc kobieta przenocowała u bliskich. Następnego dnia pojechali na cmentarz. Niewiasta nie wierzyła ,że właśnie tutaj odnalazła groby ważnych dla niej osób. Następnie ciocia zabrała ją na długi spacer i opowiedziała kilka ciekawostek o Warszawie.

Potem Dobrawa pożegnała się z rodziną. Zapowiedziała, że niebawem wróci, gdyż bardzo spodobała jej się Polska i chciałaby zwiedzić jeszcze inne jej zakątki.

 

      Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Wydarzyło się

Europejskie Odznaki Jakości

DJ-Events Calendar Module

maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com