1

10 kwietnia 2016 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Andrzejowi Migdalowi ps. „Siapek” żołnierzowi AK Oddziału „Hektora” 3 Kompanii 15 PP „Wilków” zamordowanemu przez oddział AL. „Cienia” w Owczarni gm. Józefów. W programie uroczystości znajdowała się Msza Święta w kościele parafialnym w Klementowicach, wystąpienia Wójta Gminy Kurów, przemarsz na cmentarz parafialny w Klementowicach, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, złożenie wieńców i wiązanek oraz spotkanie w Zespole Szkół Agrobiznesu.

2

Uroczystość miała na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 4 maja 1944 r. W tym czasie oddział 15 PP AK „Wilków” 3 Kompanii pod dowództwem por. rez. Mieczysława Zielińskiego PS. „Krych” przybył do wsi Owczarnia. Zadaniem żołnierzy było przejęcie zrzutu i kurierów. Tego też dnia wieś została otoczona przez tyralierę uzbrojonych ludzi, którzy zostali wezwani do zatrzymania się. Gdy to nie poskutkowało, otworzono ogień w ich kierunku. Nadchodzący również otworzyli ogień. Okazało się jednak, że atakujący są Polakami więc por „Krych” rozkazał wstrzymać ogień. Do wsi wszedł odział liczący stu ludzi pod dowództwem por. ”Cienia” z Armii Ludowej. Oba odziały stanęły naprzeciwko siebie. Nagle „Cień” wyciągnął pistolet i zastrzelił por. „Krycha”, w tym samym czasie AL-owcy zaczęli strzelać do żołnierzy AK. Wielu z nich zostało zabitych, część rannych, niektórzy zdołali uciec. „Cień” rozkazał zakopać ciała zabitych. Następnego dnia sołtys wsi zgłosił ten fakt żandarmerii niemieckiej w Opolu Lubelskim. Żandarmeria rozkazała odkopać ciała i pochować w zbiorowej mogile na cmentarzu w Opolu Lubelskim.

3

W uroczystości tej naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy, pan dyrektor Zbigniew Turkowski, nauczyciele i uczniowie. Oficjalną część uroczystości zakończyło spotkanie uczestników w naszej szkole, na którym głos zabrał Wójt Gminy Kurów, Dyrektor naszej szkoły, przedstawicielka rodziny zamordowanego, pani Małgorzata Migdal, prezes Stowarzyszenia Grupa Historyczna 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Puławach Wojciech Kostecki.

 

4

Wydarzyło się

Europejskie Odznaki Jakości

DJ-Events Calendar Module

maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com