Aktualności
Aktualności
Przez cały listopad nasza szkoła prowadziła zbiórkę artykułów spożywczych o długim terminie ważności, głównie słodyczy i maskotek w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Zebrane rzeczy zostały przekazane przedstawicielom Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurowie. Dary wzbogacą paczki świąteczne dla najbiedniejszych dzieci z naszej okolicy.
Dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom, za aktywny udział w przedsięwzięciu.
Uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej, w ramach projektu z języka polskiego, wykonali makiety latarni morskiej w Aspinwall do noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. W tym zadaniu młodzież wykazała się pomysłowością i kreatywnością.
Przez cały październik nasza szkoła, wspólnie z Zespołem Placówek Oświatowych w Klementowicach, prowadziła akcję charytatywną „Opatrunek na ratunek”, organizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Zbieraliśmy bandaże, gazy, plastry, rękawiczki gumowe oraz igły i strzykawki. Zgromadzone środki opatrunkowe trafią do misyjnych szpitali i przychodni w Afryce. Koordynatorkami przedsięwzięcia były: Magda Święs i Jadwiga Pietrzak.
Uczniowie klasy 8b za pomocą pantomimy, na lekcji języka polskiego, przedstawili fabułę noweli pt. „Siłaczka” Stefana Żeromskiego. Młodzież odegrała treść lektury wyłącznie przy użyciu ruchu, mowy ciała i gestów. Do ich wcześniej zaplanowanych zadań należał podział ról, przygotowanie strojów oraz rekwizytów.
25 października 2019 roku uczniowie 1nLO pracowali metodą projektu. Jego celem było wprowadzenie w tradycje kultury antycznej, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej. Młodzież na zajęciach wcielała się w postać wybranego przez siebie boga, poprzez przygotowanie ciekawostek na jego temat oraz zaprezentowanie charakterystycznych atrybutów.
14 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej .Tegorocznym obchodom przyświecało motto J. Kurczaba : „Jest jedna forma wyrażania sympatii nauczycielowi -uczenie się”. Pierwszym punktem programu było uroczyste ślubowanie nowych uczniów. Po nim Zbigniew Turkowski wręczył przedstawicielom klas akty pasowania. Potem odbyła się przygotowana przez młodzież polską i ukraińską część artystyczna. Nie zabrakło wierszy, piosenek, pokazów tanecznych. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla pana dyrektora szczególne wyróżnienie-Gwiazdę Szeryfa. Natomiast dla pedagogów i pracowników zamówili kolorowe przypinki. Potem rozpoczęła się Gala Rozdania Złotych Jabłek, którą poprowadzili przedstawiciele klasy 2 liceum: Dominika Lis i Adrian Bieniek. Tydzień wcześniej wśród społeczności uczniowskiej przeprowadzono anonimowe głosowanie. Podczas uroczystości, poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Oto wyniki:
Język obcy-pani Katarzyna Migdal
Humanista-pani Jadwiga Pietrzak
Przedmioty przyrodnicze-pani Edyta Kuśmirska
Wychowanie-fizyczne- pan Andrzej Jarzynka
Matematyka-pani Katarzyna Grzegorczyk
Muzyczno-plastyczne -pan Mieczysław Szczepaniak
Informatyczne -pan Przemysław Martyniak
Dobry Przedmiot- pani Beata Krawczyk
Przedmiot Zawodowy -pani Grażyna Wąsik
Opiekun internatu- pan Wojciech Witkowski
Pracownik szkoły-ex aequo pani Elżbieta Molenda, pan Andrzej Tarkowski
Kuchnia-pani Krystyna Migdal
Na koniec wszyscy nagrodzeni, stanęli do wspólnej fotografii.
W dniu 26 września gościliśmy w naszej szkole Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Aktorzy zaprezentowali nam sztukę Moliera pt. „Skąpiec”. Jest to utwór uniwersalny i ponadczasowy. Główny bohater, Harpagon, jest bardzo oszczędny, myśli tylko o swoich pieniądzach. Wszyscy budzą w nim podejrzliwość, ponieważ uważa, że chcą go okraść. Drugim, obok skąpstwa Harpagona, tematem komedii jest sytuacja rodziny podporządkowanej ojcu. Nie kocha on swoich dzieci, nie dba o ich dobro, nie zapewnia im poczucia bezpieczeństwa. Pragnie tylko pieniędzy.
Utwory Moliera głęboko wnikają w ludzką duszę, ośmieszają wady człowieka. Jednych bawią do łez, innych do łez mogą wzruszać. Zabawne wypowiedzi przeplatają się z cierpkimi i brutalnymi słowami, które przenikają do naszego wnętrza. Dlatego niezmiennie cieszą się wielką popularnością wśród odbiorców.
7 września 2019 roku odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku wybrano wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury-nowele polskie.
Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę o godz.10.00 w szkolnym parku. Na początku p. Pietrzak przedstawiła cele akcji oraz przeczytała list prezydenta RP zachęcający do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Potem p. Witkowska przypomniała genezę nowel, znaczenie tytułu, głównych bohaterów. Następnie uczniowie czytali „Dym” Marii Konopnickiej. Aby przybliżyć klimat następnej noweli, dziewczęta pomalowały twarz jednego z naszych uczniów w barwy wojenne. Jako głównemu bohaterowi noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza- Indianinowi Czerwonemu Sępowi, założyły kolorowy pióropusz. Potem zostały odczytane fragmenty utworu przez panie wychowawczynie pracujące w internacie. Następnie wybrano osoby, które najładniej czytały. Otrzymały one pamiątkowe dyplomy. Byli to :Tina Blicharz, Serhii Shostak, Kharyton Ponomarenko, Kateryna Yanitska, Taisiia Konieva. Na koniec wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
7 czerwca 2019 roku wzięliśmy udział w IV ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam.” W ramach tego wydarzenia uczniowie, w całej Polsce o tej samej godzinie, mieli czytać dla przyjemności. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. " Patronat honorowy objęła nad nim Biblioteka Narodowa. Celem nadrzędnym inicjatywy było stworzenie u młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.
W naszej szkole czytanie odbyło się w szkolnym parku, na łonie natury. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Od 1 kwietnia do 15 maja 2019 roku nasza szkoła brała udział w akcji "Razem dla rodaków ze wschodu", której celem jest pomoc naszym rodakom mieszkającym za wschodnią granicą Polski. W jej ramach zbieraliśmy produkty spożywcze o długim terminie ważności (słodycze, kakao, konserwy, makarony, cukier, kasze, ryż), artykuły biurowe i szkolne oraz książki z polską literaturą piękną dla dzieci.
4 czerwca przedstawiciele Stowarzyszenia „Przeszłość -Przyszłości” z Puław, odebrali od nas zgromadzone rzeczy. Placówka otrzymała dyplom uczestnictwa w przedsięwzięciu.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i nauczycielom, za udział w tej szczytnej inicjatywie.
Jesteśmy wicemistrzami powiatu w plażówkę!
Natalia Paciejewska, Julia Kruk i Monika Członka dokonały niemożliwego na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w siatkówkę plażową dziewcząt szkół podstawowych 23 maja 2019 r. Po fantastycznej grze odprawiliśmy z kwitkiem Szkołę Podstawową nr 9 w Puławach (popularna „dziewiątka przy ZSO nr 1″) wygrywając 2-1, następnie bez większych problemów pokonaliśmy Niepubliczną Szkołę Podstawową „Klasyk” w Puławach (popularny „czartorych”) 2-0 meldując się w finale. Tu ponownie jak na międzygminnym etapie musieliśmy uznać wyższość Szkoły Podstawowej w Żyrzynie. Drugie miejsce w powiecie szczególnie dedykowane jest naszej kapitan Justynie Niezabitowskiej, która po ciężkich meczach w deszczu i wietrze w Żyrzynie 22.05.2019, rozchorowała się i nie mogła wziąć udziału w finałach. Tak wiec sukces naszych dziewcząt to ciężka praca całej wspomnianej czwórki. Gratulujemy.
Turniej finałowy rozegrany został na boisku SP 9 Puławy z udziałem 6 drużyn, bowiem szkoły puławskie nie rozegrały etapu miejskiego i do rywalizacji powiatowej mogły się zgłosić praktycznie wszystkie szkoły. Ostatecznie zgłosiły się 3 szkoły puławskie i 3 z poza Puław. Nasza szkoła musiała przejść etap gminny, następnie międzygminny podobnie jak Żyrzyn. Jak się później okazało to właśnie te dwie szkoły zagrały w wielkim finale. Zanim do tego doszło musieliśmy najpierw pokonać SP 9 czyli gospodarza i faworyta turnieju. Pierwszy set naszym dziewczętom nie wyszedł i przegraliśmy 4-15. W drugim secie nasza „nowa” kapitan Natalia Paciejewska odpaliła zagrywkę z którą rywalki nie mogły sobie poradzić i wygraliśmy 15-8. W tie-breaku, który chyba jest naszą specjalnością było bardzo nerwowo i nikt nie odpuszczał. W końcówce swoje piłki meczowe miała „dziewiątka” ale nasze siatkarki dzielnie to wytrzymały i za sprawa Julii Kruk zakończyliśmy ten trudny pojedynek 16-14, a cały mecz 2-1. W drugim meczu z „Klasykiem” („czartorychem”) spacerkiem wygraliśmy 2-0 w stosunku 15-3, 15-8. Wobec takiego stanu rzeczy awansowaliśmy do wielkiego finału, a tam czekał nasz stary znajomy z poprzedniego etapu czyli SP Żyrzyn. Pomimo ambitnej walki naszych dziewcząt przeciwniczki ponownie okazały się lepsze i wygrały 2-0 (15-8, 15-9). Zajęliśmy zatem 2 miejsce, a co ciekawe podium uzupełniły dziewczęta z SP Janowiec zajmując 3 miejsce. Tak wiec szkoły puławskie uplasowały się na trzech ostatnich miejscach mistrzostw. Pokazuje to, ze system szkolenia w ZSA w Klementowicach po raz kolejny pozwala uczniom naszej szkoły odnosić znaczące sukcesy na arenach międzyszkolnych.
Skład naszej reprezentacji:
Natalia Paciejewska, Justyna Niezabitowska, Julia Kruk, Monika Członka, trener Andrzej Jarzynka.
Ostateczna klasyfikacja:
1 miejsce: Szkoła Podstawowa w Żyrzynie
2 miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Klementowicach (w Zespole Szkol Agrobiznesu w Klementowicach)
3 miejsce: Szkoła Podstawowa w Janowcu
4 miejsce: Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Klasyk” w Puławach (przy I LO Puławy)
5-6 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9 w Puławach ( w Zespole Szkol Ogólnokształcących nr 1 w Puławach)
5-6 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5 w Puławach ( w Zespole Szkol Ogólnokształcących nr 2 w Puławach)
20 maja 2019 roku w szkole odbył się konkurs dotyczący życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pomysł tego przedsięwzięcia zrodził się w związku z ustanowieniem roku 2019 rokiem Grudzińskiego. W ten sposób chcieliśmy oddać hołd jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku z okazji 100 rocznicy jego urodzin. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do poznania biografii i dzieł artysty. Aby uatrakcyjnić zmagania konkursowe, wykorzystano platformę Kahoot. Umożliwia ona tworzenie i rozwiązywanie interaktywnych quizów, w których uczniowie za pośrednictwem smartfonów zaznaczają odpowiedzi na podane pytania. Strona na bieżąco zestawia i wyświetla odpowiedzi uczestników, przyznając punkty.
W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów ( po dwie osoby z każdej klasy), którzy zmagali się z 31 zagadnieniami. Największą wiedzą na temat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wykazali się:
1 miejsce Monika Członka, Paulina Syroka (3bg),
2 miejsce Paweł Stasiak, Grzegorz Cwajda (3at),
3 miejsce Jakub Byzdra, Patryk Łata (7sp).
Warto wspomnieć, że wśród patronów 2019 roku uhonorowani zostali: Stanisław Moniuszko i Anna Walentynowicz.
20 maja 2019 r. w Kurowie, rozegrane zostały zawody w siatkówkę plażową w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Dziewczęta z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Klementowicach nieoczekiwanie wygrały ten turniej, a murowanymi faworytkami były gospodynie z SP Kurów. W finale imprezy nasze siatkarki po horrorze z "happy endem" wygrały 2-1 (9-21, 21-12, 15-13), uzyskując tym samym awans do następnego szczebla rozgrywek. Chłopcy musieli zadowolić się drugim miejscem.
Dziewczęta w składzie: Justyna Niezabitowska 3ag, Natalia Paciejewska 3ag i Julia Kruk 8 NSP pod wodzą trenera Andrzeja Jarzynki osiągnęły historyczny sukces bowiem jeszcze nigdy w historii istnienia gimnazjum nie pokonaliśmy Kurowa w siatkówce w kategorii dziewcząt. Chłopcy mają na swoim koncie kilka bardzo istotnych zwycięstw, natomiast dziewczętom zawsze czegoś brakowało. Wiele meczów kończyło się porażkami 1-2 na przewagi, a mieliśmy w swoich szeregach takie zawodniczki jak Karolina Pączkowska – późniejsza MVP mistrzostw województwa szkół ponadgimnazjalnych, później była era Aleksandry Stasiak, następnie Natalii Śmich również późniejszej MVP mistrzostw województwa szkół ponadgimnazjalnych. Były to bardzo utytułowane roczniki ale dopiero w liceum pokazywały swoją moc. Większość sukcesów sportowych w ostatnim 15-leciu ZSA jest autorstwa dziewcząt z LO. Teraz za sprawą trzech wojowniczek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w ZSA w Klementowicach w końcu przełamujemy niemoc. Wielkie brawa należą się naszym dziewczętom bowiem faworytkami tej imprezy były siatkarki z Kurowa, które w tym roku poszły śladem naszych gladiatorów z LO z 2018 roku i wygrały powiat oraz rejon w siatkówkę halową. Zapewne nie spodziewały się, że na etapie gminnym mogą pojawić się schody. Nic nie zapowiadało katastrofy po pierwszym secie wygranym przez Kurów 21-9. W drugim secie wychowanki sora Witkowskiego, przyjęły jasne przesłanie od trenera aby zupełnie zmienić taktykę gry (której nie będziemy zdradzać) i pewnie wygrały 21-12 doprowadzając do tie-breaka. A w tie-breaku walka toczyła się punkt za punkt przy silnym majowym słońcu, którą to minimalnie wygrały nasze dziewczęta 15-13, a cały mecz 2-1 uzyskując awans na szczebel międzygminny, który zostanie rozegrany w Żyrzynie. Chłopcy w składzie: Jakub Wrzesiński, Kamil Gawlik i Daniel Parshyn przegrali mecz z Kurowem 0-2 ale prawdopodobnie otrzymają „dziką kartę” i też wezmą udział w turnieju w Żyrzynie. Czekamy na kontynuację sukcesów na kolejnych szczeblach jak również w LO w Klementowicach.
15 maja 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się XVI konkurs recytatorski „Ojczyzna słowem malowana”. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Kurów. Konkurs był skierowany do młodzieży i dzieci interesujących się poezją, którzy chcieli słowem opisać naszą Ojczyznę. Jedni w utworach wychwalili przeszłość Polski, inni piękno polskiego krajobrazu oraz kulturę i tradycję. Naszą placówkę reprezentowały trzy uczennice. Wyróżnienie zdobyła Klaudia Eciak. Recytowała „Ja to mam szczęście” Grzegorza Tomczaka i „W tej ojczyźnie” Anny Kamieńskiej .
Serdecznie gratulujemy sukcesu.